67vk ŞABAN GÜLOGLU untitled
Anasayfa / Basindan / Siirler / Gül Yüzünüz Solmasin / Linkler / Günün Sözü / English

Şaban GÜLOĞLU’da Gaziantep’li
Gaziantep Sevdalısı ve aynı zamandaŞiir kitapları da bulunan bir şair –yazar İnsan sevgisini her şeyin üstünde tutan.

Şaban GÜLOĞLU 0 532 724 74 77

Gül yüzünüz solmasin

 

ANNE BABA

"NASIL İYİ ANNE - BABA OLUNUR?"

Eğer bir meslek olarak kabul edilebilirse, ana-babalık yaşamdaki en zor bir mesleğe ilişkin olarak bireyler ne bir eğitim olabilmek ne de bu konuda yetenekli olup olmadıklarına bakılmaktadır. İnsanlar bu mesleği ancak yaparak öğrenmektedirler. Bu sırada karşılaştıkları sorunları ve zorlukları aşabilmeleri için kendilerine yararlı olabilecek bazı ipuçlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Aşağıda bunlardan bir bölümü yer almaktadır.

Çocuğunuzu tanıyın. Çocuğunuzun kişilik özelliklerini, yeteneklerini, huylarını öğrenmeye çalışın. Bu bireysel farkları bilmeniz onunla sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Onu bir birey olarak kabul edin. O da diğerleri gibi ailenizin ve toplumun bir parçasıdır. Varlığın diğerleri tarafından kabul edilmesini ister.

Koruyucu anne-baba olmayın. Onun yapması gereken işleri siz üstlenmeyin. Ancak, çocuğunuza kendini korumasını öğretin.

Çocuğunuzdan sürekli daha iyisini yapmayı istemeyin. Böyle davranırsanız, çocuğunuzun kendisini başarısız gibi algılamasına neden olursunuz. Bir süre sonra çocuk başarı için hiçbir çaba göstermemeye başlar.

Çocuğunuzu zaman ayırarak dinleyin. Dinlerken başka işle meşgul olmayın. Anlattıklarını önemseyin. Dinlemezseniz, bir süre sonra size hiçbir şey anlatmayacaktır.

Onu yüreklendirin. Yaptığı güzel şeyleri görmeye çalışın.

Çocuğunuza güvenin. Bunu hissetmesini sağlayın. Bu çocukta kendine güven duygusunu geliştirir.

Çocuğunuza küsmeyin. Aradaki iletişimin bozulmasına neden olursunuz.

Çocuğunuza davranışlarınızla örnek olun. Kitap okumasını istiyorsanız siz de kitap okuyun. Düzenli olmasını istiyorsanız siz de düzenli olun.

Aile içerisinde uyması gerekli kuralları birlikte saptayın. Uygulanması zor kurallar koymayın. Kurallara siz de uyun.

Ona taşıyabileceği sorumluluklar verin. Bu hem sorumluluk duygusunu geliştirir, hem de kendine güveni arttırır.

Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyin. Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermek, çocuğunuzun size olan güvenini sarsar.

Çocuğunuza vereceğiniz ödül ve cezaları, çocuğun davranışlarından hemen sonra uygulayın. Çocuk hangi davranışı için ödül ve ceza aldığını bilsin.

Çocuğunuzun bitip tükenmek bilmeyen isteklerini karşılamak için uğraşmayın. Ancak makul olan isteklerini imkânlarınız ölçüsünde karşılayın. Çocuk yaşamda bazı isteklerinin karşılanamayacağını bilsin.

Aşırı hoşgörülü olmayın. Çocuğunuzu aşırı şımartmayın. Aşırı şımartma ve hoşgörü bir süre sonra çocuğun ana-babasını yönetmeye başlamasıyla sonuçlanır. Bu çocuklar bencil olurlar ve başkalarının haklarına saygı göstermezler.

Çocuğunuzu başka çocuklar ve kardeşleriyle kıyaslamayın. Kıyaslama yaparsanız çocukta kıskançlık duygusunun gelişmesine neden olursunuz.

Ona olumlu mesajlar verin. Örneğin “Yapma” yerine, “şöyle davranırsan daha iyi olur” deyin. Olumlu davranışları ödüllendirin.

Çocuğunuzun üzerinde otorite kurmayın, baskı uygulamayın. Bu yolla sadece sizden korkmasını sağlarsınız. Sizden korktuğu için de yalan söylemeye başlar.

Çocuğunuzla fiziksel teması ihmal etmeyin. Onu okşayın, ona dokunun, sarılın. Bu davranış onu ve sizi mutlu edecektir, çocuğunuzla yakınlaşmanızı sağlayacaktır.

Çocuğunuzdan ne istediğinizi açık seçik belirtin. Bu, çocuğun neyi yapıp, yapmaması gerektiğini kolayca anlamasını sağlayacaktır.

Anne – baba olarak tutarlı davranın. Birinizin cezalandırdığı bir davranışı diğeri görmezden gelmesin. Bu durumda çocuk neyin istenen, neyin istenmeyen davranış olduğunu anlamakta zorlanır. Bu durumu kendi lehine kullanır.

Çocuğunuzun küçük kusurlarını görmezden gelin. Çünkü en küçük kusurları için bile onu uyarmak, bir süre sonra onun vurdumduymaz olmasına yol açar.

Çocuğunuzun yanında tartışmayın, kavga etmeyin.

Hayal kurmak ve bir hayal dünyasında yaşamak küçük çocukların kişilik ve zekâ gelişimini olumlu etkiler. Fakat çocuğunuzun sürekli hayal dünyasında yaşamasına izin vermeyin. Zaman zaman gerçeklerle karşılaşmasına ve giderek gerçekleri öğrenmesini sağlayın.

Çocuğunuz da sizin gibi düşünür, dünyayı ve sizleri sizin onu ve başkalarını algıladığı biçimde algılar. Onu sizden farklı kılan yaşamla ilgili yeteri kadar deneyiminin olmamasıdır.

 

Çocuklarımızı, kendilerine, ailelerine ve topluma yararlı birer birey olabilmeleri, onlara iyi birer Anne-baba olabilme umuduyla…

Mutluluklar Dilerim